Ανατροπή και πρόκριση για τη Γαλλία, 2-1 την Ιρλανδία (video)

Αν και βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ η Γαλλία κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα, επικρατώντας με 2-1 της Ιρλανδίας και προκρίθηκε στους «8».

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Γκριεζμάν η Γαλλία κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της αποτέλεσμα, επικρατώντας με 2-1 της Ιρλανδίας στο «Stade de Lyon».

Παράλληλα προκρίθηκε στα προημιτελικά του Euro 2016, εκεί που περιμένει το νικητή του ζευγαριού Αγγλία-Ισλανδία.

Μόλις στο 2’ της αναμέτρησης οι Ιρλανδοί προηγήθηκαν στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπρέιντι.

Οι «τρικολόρ» ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφαρίζοντας με τον Γκριεζμάν στο 58’.

Τρία λεπτά αργότερα και πάλι ο επιθετικός της Ατλέτικο Μαδρίτης έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Αξίζει να σημειώσουμε πως οι Ιρλανδοί ολοκλήρωσαν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Ντάφι στο 66’.

ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Σανιά, Ραμί, Κοσιελνί, Εβρά, Καντέ (46' Κομάν), Ματουιντί, Πογκμπά, Γκριεζμάν, Παγέτ, Ζιρού (73' Ζινιάκ)

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Ράντολφ, Κόουλμαν, Κέοχ, Ντάφι, Γουόρντ, ΜακΚάρθι (72' Χούλαχαν), Χέντρικ, Μπρέιντι, ΜακΚλιν (69' Ο'Σέι), Μέρφι (65' Γουόλτερς), Λονγκ