Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2017
x

ΖΩΝΤΑΝΟΣ Ο ΠΑΟΚ ΣΤΗ ΜΑΧΗ ΤΗΣ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ, 83-76 ΤΗ ΒΕΝΤΣΠΙΛΣ (VIDEO)

Ζωντανός στη μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketball Champions League έμεινε ο ΠΑΟΚ, που νίκησε στο PAOK Sports Arena τη Βέντσπιλς με 83-76 για την 7η αγωνιστική του ομίλου.

Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ διατηρεί τις ελπίδες του για πρόκριση, έχοντας δύο νίκες και πέντε ήττες.

Η Βέντσπιλς είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο ένα ξέσπασμα του ΠΑΟΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο έκρινε τον αγώνα.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν ο Μαργαρίτης με 215 πόντους και ο Κατσίβελης με 12, ενώ για τους Λετονούς πάλεψε ο Γκούλμπις με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 35-41, 57-61, 83-76.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 4, Χρυσικόπουλος 10 (2), Κρουμπάλι 8 (10 ριμπάουντ), Κόνιαρης 5 (1), Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 15 (4 ριμπάουντ), Ζάρας 5 (1), Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 12 ( τρίποντο, 7 ασίστ), Γκος 12 (4 ασίστ), Τζόουνς 10 (2 τρίποντα, 6 ασίστ).

Βέντσπιλς (Στελμάχερς): Γκάμπριτς 3 (1), Γιάκοβικς 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές), Λόμαζ, Ουμπίλα 7 (1), Σκέλε 12 (4/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκούλμπις 17 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιούτσικας 14 (8 ριμπάουντ), Ζάκις 5, Μπρούσεβιτς 16 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).