Βαριά ήττα (83-61) για τον Άρη στην Πόλη από τη Μπεσικτάς (video)

Με μπροστάρηδες τους Ράιαν Μπότραϊτ και Τζον Ντίμπλερ, οι «Αετοί» εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των «κιτρινόμαυρων» και έφτασαν εύκολα στη νίκη

Βαριά ήττα με 83-61 γνώρισε ο Άρης στην Κωνσταντινούπολη από τη Μπεσικτάς για την 5η αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του Basketball Champions League.

Οι «κιτρινόμαυροι» φάνηκαν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο και προηγήθηκαν στο σκορ αλλά στο δεύτερο οι «Αετοί» ανέβασαν την απόδοσή τους και εκμεταλευόμενοι τα λάθη των παικτών του «Αυτοκράτορα» (ειδικά στην τρίτη περίοδο) έφτασαν στη νίκη.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές του Ουφούκ Σαρίτσα ήταν ο Ράιαν Μπότραϊτ που είχε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ καθοριστική ήταν και η συνεισφορά του Τζον Ντίμπλερ που πέτυχε 16 πόντους.

Αντίθετα από τους ηττημένους του Παναγιώτη Γιαννάκη ξεχώρισε ο Γιάννης Αθηναίου που σημείωσε 18 πόντους ενώ παράλληλα είχε 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 40-33, 60-47, 83-61.

Μπεσικτάς (Σαρίτσα): Μπότραϊτ 21 (4), Γκιουλέρ 6 (2), Κλαρκ 6 (1), Βεσείλογλου 2, Σανλί 4, Μουτάφ, Ντι Τζέι Στρόμπερι 13 (3), Σιπαχί, Λίμα 8, Ντίμπλερ 16 (4), Γουίμς 5 (1), Ερντέν 2.

Άρης (Γιαννάκης): Φλιώνης 3 (1), Βον 4, Τσαϊρέλης 8, Χρηστίδης, Μούρτος 3 (1), Αθηναίου 18 (5), Βασιλόπουλος 3 (1), Πέτγουεϊ 5 (1), Γουίβερ, Μπένσον 10, Μπελ 7(1).