Βαριά ήττα (80-55) για τον Άρη στο Παλέ από τον Ολυμπιακό (video)

Οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν την απόδοσή τους στην τρίτη περίοδο αλλά δεν παρέμειναν ανταγωνιστικοί μέχρι το φινάλε χάνοντας με 25 πόντους διαφορά

Την ήττα με 55-80 γνώρισε ο Άρης από τον Ολυμπιακό στο «Nick Galis Hall» για την 4η αγωνιστική της Stoximan.gr Basket League.

O Άρης ξεκίνησε την αναμέτρηση προηγούμενος με 5-0 στο 2΄αλλά ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος την αστοχία των γηπεδούχων αντεπιτέθηκε και βρέθηκε να κερδίζει στο 8' με 9-17 χάρις σε τρίποντο του Παπαπέτρου και με τρίποντο του ΜακΛίν έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 14-22.

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη δυσκολεύονταν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι και χαρακτηριστικό αυτού είναι το γεγονός ότι σε έξι λεπτά αγώνα κατάφεραν να σκοράρουν μόλις ένα καλάθι με τον Βον. Στο 16΄ και μετά από αιφνιδιασμό-καλάθι των φιλοξενουμένων με τον Αγραβάνη που έκανε το 16-31, ο «Δράκος» κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Αυτό δεν κατάφερε να αφυπνίσει τον «Αυτοκράτορα» που είδε τον Γιάννη Αθηναίου να αποχωρεί τραυματίας (χτύπησε στον αστράγαλο) για τα αποδυτήρια στο 17΄και τους φιναλίστ της Euroleague να κλείνουν το ημίχρονο προηγούμενοι με +21 (24-45).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης μπήκε πιο αποφασισμένος και κατάφερε στο 25' να ρίξει τη διαφορά στους 15 με βολές του Μπένσον για το 39-54 όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανεβάσει εκ νέου τη διαφορά χάρις σε καλάθια των Αγραβάνη-Μιλουτίνοφ κλείνοντας την περίοδο μπροστά στο σκορ με 45-62.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με καλάθια των Μπένσον-Πέτγουει στο 34΄σε 49-62 κάτι που ανάγκασε τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στη συνέχεια και με τρίποντα των Παπανικολάου-Τολιόπουλου εκτόξευσαν και πάλι τη διαφορά στους 20 για το 51-71. Μάλιστα οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου κάνοντας σερί 7-0 τελείωσαν την αναμέτρηση κερδίζοντας με 55-80.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν οι Δημήτρης Αγραβάνης, Ιωάννης Παπαπέτρου και Νίκολα Μιλουτίνοφ που πέτυχαν 12, 11 και 10 πόντους κατά σειρά.

Αντίθετα από τους ηττημένους του Παναγιώτη Γιαννάκη ξεχώρισε ο Μιχάλης Τσαϊρέλης που τελειώσε την αναμέτρηση με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 24-45, 45-62, 55-80.

Άρης (Γιαννάκης): Φλιώνης, Τσαϊρέλης 11 (1), Αθηναίου 6 (1), Γουίβερ 4, Μπένσον 5, Βον 4, Πουλιανίτης 2, Μούρτος, Μόραντ, Βασιλόπουλος 8 (1), Πέτγουεϊ 6, Μπελ 9 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοβ 10, Παπανικολάου 6, Ρόμπερτς 6 (2), Τόμπσον 6 (1), Πρίντεζης 6 (1), Μακλίν 7, Τολιόπουλος 7 (2), Παπαπέτρου 11 (3), Αγραβάνης 12 (1), Στρέλνιεκς 5 (1), Αρσενόπουλος, Μπόγρης 4.