Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
x

ΤΟ KAPANI PROJECT ΖΩΝΤΑΝΕΥΕΙ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (VIDEO)

Για δεύτερη χρονιά, στην παραδοσιακή αγορά της Θεσσαλονίκης, παρουσιάζονται performances και στήνονται συναυλίες από ομάδες και σχήματα της πόλης.

Με τέχνη και νιάτα πλημμύρισε σήμερα το Καπάνι όπου πραγματοποιείται το 2ο Kapani Project.

Για δεύτερη χρονιά, στην παραδοσιακή αγορά της Θεσσαλονίκης παρουσιάζονται performances και στήνονται συναυλίες από ομάδες και μουσικά σχήματα της πόλης στο πλαίσιο της νέας αυτής διοργάνωσης που έρχεται να ταράξει το Καπάνι για ένα 24ωρο. 

Το πρόγραμμα των δράσεων ξεκίνησε χθες το βράδυ και θα συνεχιστεί μέχρι τα μεσάνυχτα, υποσχόμενο σε όσους παρευρεθούν να γίνουν όλοι μια παρέα και να ταξιδέψουν με μουσικές, ταινίες και performances στις γεύσεις και τα αρώματα της αγοράς, από την Ασκητού ως την Βλάλη κι από την Σπανδώνη ως την Κυδωνιάτου.

«Ο στόχος της δράσης είναι να ζωντανέψει το Καπάνι και να αποκτήσει ένα διαφορετικό Παλμό, έναν παλμό γιορτής αλλά μέσα από την τέχνη», δήλωσε στη Voria.gr ο Αλέξανδρος Πλωμαρίτης, καλλιτεχνικός διευθυντής του Καπάνι project.

Όπως αναφέρει ο κύριος Πλωμαρίτης, βασικό χαρακτηριστικό όλων των περφόρμανς που παρουσιάστηκαν ήταν η σύνδεση που είχανε με το χώρο και την ιστορία της αγοράς αλλά και το προσωπικό βίωμα των καλλιτεχνών.

Ακολουθεί το πρόγραμμα του Kapani Project: 

PERFORMANCES

PERFORMANCE ΔΡΟΜΟΥ

15.00 - 20.00 > Χαλκέων με Σολωμού
ΑΡΙΑΔΝΗ ΠΕΔΙΩΤΑΚΗ - ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΔΑΦΝΟΥ
"ΜΑΣΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ"

16.30 - 18.00 > Σολωμού
ΣΧΟΛΗ ΚΑΛΩΝ ΤΕΧΝΩΝ ΑΠΘ – ΤΜΗΜΑ ΓΙΩΡΓΟΥ ΤΣΑΚΙΡΗ
"ΜΙΑ PERFORMANCE ΔΡΟΜΟΣ"

17.30 - 18.30 > Μενεξέ (ψαραγορά)
ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ
"22 STOPS"

19.00 - 19.15 > Σολωμού με Σπανδώνη
ΦΑΙΔΡΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΟΥ
"ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ"

20.45 - 20.55 > Ασκητού με Κυδωνιάτου
SVORADOV THEATRE
"SILENCIO"

ΕΙΚΑΣΤΙΚΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ
(στη διάρκεια όλης της εκδήλωσης)
ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΛΑΒΕΡΑΣ

STAGES

MAIN STAGE - ΣΠΑΝΔΩΝΗ
17.30 - 19.00 > MAIN STAGE TUFLON
19.15 - 20.45 > BRIGHTSIDE.
21.00 - 22.30 > MAIN STAGE KATERINE DUSKA
22.45 - end > POLKAR

FREESTYLE STAGE - ΚΥΔΩΝΙΑΤΟΥ
17.30 - 19.00 > C SENIOR & CHRIS EX
19.00 - 20.15 > COSTAS ARGIRIOU
20.15 - 21.30 > BASEMENT FREAKS
21.30 - 22.45 > MIX DOJO & TSAROS
22.45 – end > SK DISCO

ALTERNATIVE - AΣKHTOY
17.30 - 18.30 > IFFIE ΝΙΚΗΤΡΙΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ MIXTAPE
18.30 - 19.45 > WALTER
19.45 - 21.00 > ELIAS TZIKAS
21.00 - 22.15 > MACKENZIE
22.15 - 23.15 > TESLA NOISE AKA 9WEST
23.15 - end > EMMANUEL

ΠΛ.ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΒΛΑΛΗ
17.00 - 17.30 > BATALA SALONICA

 




A+
A-







ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ