Το έκανε θρίλερ αλλά νίκησε (87-91) τον Κόροιβο ο ΠΑΟΚ (video)

Σε ένα συγκλονιστικό ματς που οδηγήθηκε στην παράταση (72-72) ο «Δικέφαλος» πήρε σπουδαία νίκη και συνέχισε το νικηφόρο σερί του στο πρωτάθλημα

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο ΠΑΟΚ στην Αμαλιάδα, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη σε ματς-θριλερ κόντρα στον μαχητικό Κόροιβο με 87-91 στην παράταση για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Ο «Δικέφαλος» είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με μία διαφορά όμως που δεν ξεπέρασε ποτέ τους 10 πόντους.

Στο τέλος του αγώνα αν και ο ΠΑΟΚ είχε διαφορά 6 πόντων (65-71), ο Κόροιβος πλησίασε στον έναν πόντο (70-71) και ενώ έμεναν λίγα δευτερόλεπτα για τη λήξη ο Πόσλεϊ έκλεψε και ο Κάρσον στα 13'' έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Κοροίβου με 72-71.

Στα 4.4'' πριν το τέλος ο Τσόχλας κέρδισε το φάουλ, ωστόσο αστόχησε στη μία βολή και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (72-72).

Εκεί ο ΠΑΟΚ απέκτησε προβάδισμα (74-81 και 83-89), αλλά ο Κόροιβος αρνούταν να παραδοθεί και με δύο τρίποντα συν φάουλ προσπάθησε να πάρει τη νίκη αλλά δεν τα κατάφερε σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε ροντέο στο τέλος.

Για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πρωταγωνιστές ήταν ο Φιλ Γκος με 25, ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 17 και ο Λάκι Τζόουνς με 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ για την ομάδα της Αμαλιάδας ο Τζαχίλ Κάρσον είχε 28 και ο Μάρκους Πόσλεϊ 23.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 28-33, 52-58, 72-72, 87-91.