Την ήττα με 77-65 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας γνώρισε στο Παλέ ο Άρης

Υποσχέσεις για το μέλλον άφησε ο Άρης που γνώρισε την ήττα με 65-77 από την πρωταθλήτρια Ευρώπης στο κατάμεστο ''Nick Galis Hall''.

ω

Υποσχέσεις για το μέλλον άφησε ο Άρης που γνώρισε την ήττα με 65-77 από την πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο κατάμεστο ''Nick Galis Hall''.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ξεκίνησαν δυνατά και βρέθηκαν να προηγούνται στο 9' με 11-8 αλλά η ΤΣΣΚΑ χάρη στους Ντε Κολό και Κουρμπάνοφ πέρασε μπροστά στο σκορ ένα λεπτό αργότερα με 11-14. Το δεκάλεπτο τελείωσε με 14-14 μετά από καλάθι και φάουλ του Βασίλη Καββαδά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ αλλά ο Άρης μετά από ωραίες προσπάθειες των Μπάκνερ (κάρφωμα) και τρίποντο του Κάμινγκς βρέθηκε να κερδίζει με 31-25 στο 15΄. Οι ''κίτρινοι'' συνέχισαν φουριόζοι και στο 18' βρέθηκαν να προηγούνται με διαφορά 9 πόντων για το 38-29 χάρη σε βολές του Τζένκινς. Η ρωσική ομάδα μείωσε και με σερί 7-0 έφτασε σε ανάσα ενός πόντου για το 38-36 κλείνοντας έτσι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ξέφυγαν στο σκορ και στο 29' χάρη στον Λαζάρεφ βρέθηκαν προηγούμενοι με 47-53. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έκαναν τη δική τους προσπάθεια να μειώσουν και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο μείον 4 χάρη σε καλάθι του Τζένκινς για το 54-58.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο ''Αυτοκράτορας'' μείωσε στο καλάθι χάρη στον Τζένκινς στο 31΄για το 56-58 αλλά οι Μοσχοβίτες με δική τους σερί πέρασαν μπροστά με 56-61. Με τρίποντο του Τεόντοσιτς, η πρωταθλήτρια Ευρώπης ξέφυγε στο σκορ με 57-66 ενώ με τον Σέρβο να ευστοχεί ξανά από τα 6.75 ανέβασσε τη διαφορά στους 12 για το 63-75 πριν διαμορφώσει το τελικό 65-77 ο Όγκουστιν.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 38-36, 54-58, 65-77

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 7(1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 6, Τζένκινς 11(1), Κάμινγκς 10(1τρ., 4ρ., 2ασ.), Ζάρας 4(1), Χρηστίδης, Μούρτος 5(1), Σίμτσακ, Μπάκνερ 14(5ρ.), Καββαδάς 8.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 19(1τρ., 2ασ., 2κλ.), Τεόντοσιτς 8(2τρ., 12ασ.), Όγκουστιν 8, Μαλέικο, Φριντζόν 15(2), Τζάκσον 2, Λαζάρεφ 4, Χίγκινς 6, Κριάπα 9(1τρ., 9ρ.), Κουρμπάνοφ 6, Βόστρικοφ.