Run Greece Καστοριάς: Στα 10 χιλιόμετρα νικητής ο Βίρλιος, η Σεκίνη νικήτρια στα 10 και στα 5 χιλιόμετρα

Αναλυτικά οι επιδόσεις

Εκατοντάδες δρομείς βρέθηκαν σήμερα Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου στην πόλη της Καστοριάς λαμβάνοντας μέρος στο Run Greece της πόλης.

Ο αγώνας είχε στο πρόγραμμα του την απόσταση του Ημιμαραθωνίου, τα 10 χλμ., τα 5 χλμ. αλλά και τον παιδικό αγώνα. Στα 10 χλμ. νικητής ήταν ο Ανδρέας Βίρλιος, καθώς τερμάτισε σε 37.38.40, με τον Γιώργο Γκόγκο να τον ακολουθεί με 37.46.72. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Κοσμάς Ντάφας σε 38.05.56. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Σόνια Σεκίνη τερματίζοντας σε 39.50.98. Στη δεύτερη θέση ήταν η Σουλτάνα Τόκα με 40.59.27 και ακολούθησε η Χριστίνα Καραμπίκα με 45.29.01.

Η Σόνια Σεκίνη δεν αρκέστηκε στη νίκη της στα 10 χλμ., καθώς λίγο μετά τον τερματισμό της βρέθηκε και στην εκκίνηση των 5 χλμ. όπου τερμάτισε πρώτη σε 19.41.21. Δεύτερη ήταν η Αγγελική Παπαγεωργιάδου με 21.41.43 και στην τρίτη θέση τερμάτισε η Σταυρούλα Παπαβασιλείου σε 24.52.90.

Στους άνδρες την πρώτη θέση στην απόσταση των 5 χλμ. πήρε ο Γιώργος Παπαϊωάννου τερματίζοντας σε 16.15.95, με τον Αλέξανδρο Παπαγιάννη να είναι δεύτερος με 18.51.29 και τον Γιώργο Πέτση να ολοκληρώνει την τριάδα με 18.58.32.

Στον Ημιμαραθώνιο την πρώτη θέση πήρε ο Δημήτρης Κουτσουμπίδης τερματίζοντας σε 1 ώρα 19.24, ακολούθησε ο Σέργιος Ζαβάντσκι με 1 ώρα 25.36 και στην τρίτη θέση ήταν ο Λουκάς Δουδούμης με 1 ώρα 30.44.

Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Αφροδίτη Κυρκοπούλου τερματίζοντας σε 1 ώρα 28.07, ακολούθησε η Λουίζα Παπαντωνάτου με 1 ώρα 28.59 και την τριάδα έκλεισε η Ανδριάνα Δρουδάκη με 1 ώρα 45.02.