Παράσταση για έναν ρόλο το ντέρμπι, άνετη νίκη-πρόκριση του Άρη (vid)

Με καλή άμυνα και αποτελεσματικότητα σε αιφνιδιασμούς - ριμπάουντ, οι «κιτρινόμαυροι» νίκησαν τον «Δικέφαλο» και πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά

Τη νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος μπάσκετ πήρε ο Άρης κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι του «Nick Galis Hall» με 70-63.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ έχοντας τους Βασιλόπουλο (7 πόντους) και Ντίλαρντ (7 πόντους) αντίστοιχα ως κύριους εκφραστές των επιθετικών τους προσπαθειών και το τέλος του βρήκε τον Άρη να προηγείται με 17-16.

Τα τρίποντα των Πέτγουεϊ-Φλιώνη έδωσαν προβάδισμα (23-16) στους «κιτρινόμαυρους» αναγκάζοντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου να πάρει τάιμ-άουτ. Αυτό δεν κατάφερε να αφυπνίσει τους παίκτες του «Δικεφάλου» με τους γηπεδούχους στο 17΄να καταφέρνουν να προηγηθούν με 36-21 χάρις σε συνεχόμενους πόντους του Βον. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Άρη μπροστά στο σκορ 42-29.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Γιαννάκη που ήταν αρκετά αποτελεσματική στο κομμάτι του αιφνιδιασμού και των ριμπάουντ ήταν οι Βον, Βασιλόπουλος και Μπένσον, όλοι τους έχοντας από 7 πόντους. Αντίθετα για την ομάδα του Παπαθεοδώρου πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντίλαρντ με 7 και ακολούθησε ο Κρουμπάλι με 6.

Στην τρίτη περίοδο και συγκεκριμένα στο 23΄ο Άρης βρέθηκε μπροστά στο σκορ με +19 (51-32) αλλά ο «Δικέφαλος» με σερί 10-0 μειωσε στο 29' σε 51-42. Με πέντε πόντους του Μπελ, οι γηπεδούχοι σκόραραν ξανά κλείνοντας το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 58-44. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Βον με 19 ενώ αντίστοιχα για τον ΠΑΟΚ, στους 11 έφτασε ο Ντίλαρντ.

Οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν ξανά την απόδοσή τους στο τέταρτο δεκάλεπτο και βρέθηκαν στο 36΄μετά από εύστοχο του Τσαϊρέλη να προηγούνται με 67-49 αλλά οι «ασπρόμαυροι» με δικό τους σερί 9-0 και τρίποντο του Τρις μείωσαν στους 9 για το 67-58. Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου μείωσαν 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος χάρις στον Τζόουνς σε 69-62. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ντίλαρντ αστόχησε σε μακρινό τρίποντο και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τελικό αποτέλεσμα 70-63 και νικητή τον Άρη.

Πρωταγωνιστές για τον «Αυτοκράτορα» ήταν οι Παναγιώτης Βασιλόπουλος και Κιθ Μπένσον που πέτυχαν αμφότεροι από 12 πόντους ενώ αντίθετα από τους ηττημένους του «Δικεφάλου» ξεχώρισαν οι Κέβιν Ντίλαρντ και Λάκι Τζόουνς που τελείωσαν το παιχνίδι σκοράροντας 14 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 42-29, 58-44, 70-63.

Άρης (Γιαννάκης): Μούρτος 3, Αθηναίου 4, Βασιλόπουλος 12 (1), Φλιώνης 3 (1), Βον 10 (2), Τσαϊρέλης 5, Πέτγουεϊ 3 (1), Πουλιανίτης, Γουίβερ 7 (1), Μπένσον 12 (1), Χρηστίδης 2, Μπελ 9 (1).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 7 (10 ριμπάουντ), Ντίλαρντ 14 (2), Κλάσεν 7, Καρράς 2, Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 5, Καραμανώλης, Ζάρας 5 (1), Τζόουνς 14 (3), Τρις 7 (1).

Ομαδικά στατιστικά Άρη: 18/25 βολές, 14/34 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 48 ριμπάουντ (35-13), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 20 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά ΠΑΟΚ: 16/25 βολές, 13/39 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 37 ριμπάουντ (24-13), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη.