Παγκόσμιο πόλο ανδρών: Στην οκτάδα η εθνική Κ20, 15-8 τη Ρουμανία

Η ελληνική ομάδα θα διεκδικήσει την είσοδό της στην τετράδα και τη ζώνη των μεταλλίων αύριο (15/6), στις 3 μ.μ., με αντίπαλο την Ισπανία

Την πρώτη νίκη της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Κ20, που φιλοξενείται στο Οτοπένι της Ρουμανίας, πανηγύρισε στο πιο κρίσιμο -μέχρι τώρα- παιχνίδι της η εθνική νέων ανδρών. Μετά από τρεις ήττες σε ισάριθμα ματς της Α΄ φάσης, το συγκρότημα του Ηλία Μαχαίρα επικράτησε 15-8 της Ρουμανίας στον νοκ-άουτ αγώνα για πρόκριση στην οκτάδα, και εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Πλέον, η ελληνική ομάδα θα διεκδικήσει την είσοδό της στην τετράδα και τη ζώνη των μεταλλίων αύριο (15/6), στις 3 μ.μ., με αντίπαλο την Ισπανία.

Η εθνική είχε συνεχώς το προβάδισμα, αξιοποιώντας το εντυπωσιακό ξεκίνημα (3-0 στα πρώτα 2,5 λεπτά της αναμέτρησης). Οι γηπεδούχοι στην δεύτερη περίοδο κατάφεραν να πλησιάσουν στο γκολ (4-3 και 5-4), αλλά στο τρίτο οκτάλεπτο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επέβλε απόλυτα το ρυθμό του. Με δυνατή άμυνα, τον τερματοφύλακα Νεκτάριο Ηλιόπουλο σε πολύ καλή μέρα και τον Νίκο Γκίλλα να ηγείται της επίθεσης, η ελληνική ομάδα έκανε ένα σερί 4-0, ξέφυγε 11-5 και «καθάρισε» την πρόκριση.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη τη Ρουμανία): 2-4, 3-3, 1-4, 2-4
Οι συνθέσεις:
ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Βιορέλ Ρους): Ντουμίτρου, Μπελενιέσι 3, Ντίνκα 2, Ματέι, Ινσίνα, Πασκαλούτα, Πιριιάνου 1, Μπάτσιου, Σακέτι 1, Νεάμτου 1, Τέπελους, Αρμεάν,
Μουρεσάν
ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Καρακούρος, Μπουζαλάς, Κανδανολέων, Γεωργαράς 3, Αλμύρας 2, Καστρινάκης 1, Γκίλλας 4, Ανδρ. Μπιτσάκος, Χρ. Μπιτσάκος 2, Πούρος 2, Σπάχιτς, Λασκαρίδης 1, Ηλιόπουλος

Και στα υπόλοιπα σημερινά νοκ-άουτ ματς επικράτησαν οι ομάδες που βρίσκονταν στους δύο «δυνατούς» ομίλους (αν και η Ιταλία δυσκολεύτηκε πάρα πολύ απέναντι στην Ολλανδία, νικώντας στο τέλος με 10-9), όπερ σημαίνει ότι η τελική οκτάδα θα είναι ακριβώς η ίδια με εκείνη της προηγούμενης διοργάνωσης. Τα ζευγάρια των αυριανών (15/6) προημιτελικών έχουν ως εξής:

15:00 Ισπανία-ΕΛΛΑΔΑ
16:30 Ουγγαρία-Ιταλία
18:00 Μαυροβούνιο-ΗΠΑ
19:30 Σερβία-Κροατία