Ο Κιπκουρούι νικητής του 27ου Κλασικού Μαραθωνίου Αθήνας

Ο Κενυάτης δρομέας τερμάτισε σε 2 ώρες 13:44, μπροστά από τους συμπατριώτες του, Έντουιν Κίπτσομ (2:14:18) και Πίους Μουτούκου Μουάσα (2:14:39).
Ο Γιόσεφατ Κιπκουρούι ήταν ο νικητής του 27ου Κλασικού Μαραθωνίου Αθήνας, που διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ στη μνήμη του Γρηγόρη Λαμπράκη. Ο Κενυάτης δρομέας τερμάτισε σε 2 ώρες 13:44, μπροστά από τους συμπατριώτες του, Έντουιν Κίπτσομ (2:14:18) και Πίους Μουτούκου Μουάσα (2:14:39).

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανδρών πρώτευσε για πρώτη φορά στην καριέρα του ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος του Ολυμπιακού με 2:26:27, παίρνοντας την 12η θέση στη γενική κατάταξη του Μαραθωνίου, με 2ο τον Γιώργο Καραβίδα της ΑΕΚ με 2:27:20 (13ος), νικητή τις δύο προηγούμενες χρονιές, και 3ο τον Βασίλη Ζαμπέλη του ΓΣ Ελ. Βενιζέλος (14ος) με 2:27.53.

Στις γυναίκες πρώτευσε ένα από τα φαβορί της κούρσας, η Ακέμι Οζάκι (Ιαπωνία) με 2:39:56. Στην 5η θέση τερμάτισε η Γεωργία Αμπατζίδου (Βεργίνα) με 2:44:23, κατακτώντας παράλληλα την 7η νίκη της σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.