Με την ψυχή στο στόμα νίκησε ο ΠΑΟΚ τα Τρίκαλα στο Παλατάκι (video)

Ο ΠΑΟΚ σώθηκε χάρη στην καλή λειτουργία της άμυνας του και κατάφερε να ραγίσει, έστω και με δυσκολία, τα Τρίκαλα που αποδείχθηκαν δύσκολος αντίπαλος.

Με μέτρια εμφάνιση απέναντι στα Τρίκαλα που, μετά τις προσθήκες τεσσάρων νέων ξένων, ανέβασε ρυθμούς, ο ΠΑΟΚ κατάφερε δύσκολα να επιβληθεί με 58 - 54 στο «Παλατάκι».

Ο Δικέφαλος σώθηκε χάρη στην καλή λειτουργία της άμυνας του και κατάφερε να λυγίσει, έστω και με δυσκολία, τα Τρίκαλα, που αποδείχθηκαν δύσκολος αντίπαλος.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Γκος, Κατσίβελη, Τζόουνς, Χρυσικόπουλο και Τζάκσον (4-8 στο 4΄) απέναντι στους Τάλτον, Τέιμς, Φιλντς, Μόρις και Τέγιτς, με τους οποίους ξεκίνησε ο Φώτης Τακιανός. Mε τον Μαργαρίτη μπόρεσε να ανακάμψει, χωρίς εντυπωσιακά πράγματα πάντως, στο 11-9 στο 7΄. To πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με... ρεσιτάλ αστοχίας και από τις δύο ομάδες, με τον ΠΑΟΚ μπροστά με 14-9.

Η κατασταση άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να μπαίνουν με περισσότερη όρεξη στο παρκέ και να προηγούνται με 20-12 με εντυπωσιακό Κρουμπάλι και Χαραλαμπόπουλο Οι Θεσσαλοί με αρκετά νέα πρόσωπα στο ρόστερ τους προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ (το 23-16 έγινε 27-16).Στο 16΄ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με βολές του Πέτεγουεϊ 29-19, αλλά ο Λούντζης με τρίποντο μείωσε σε 29-22. Ο Μαργαρίτης βοήθησε με επιθετικά ριμπάουντ για το 33-24, όμως τα Τρίκαλα δεν το έβαλαν κάτω και με τον Λούντζη και πάλι κατάφεραν να μειώσουν σε 33-28, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν καλά το τρίτο δεκάλεπτο μειώνοντας σε 33-30 (αστόχησε στη βολή) αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με τον Χρυσικόπουλο πρωταγωνιστή (40-34 στο 26΄), αλλά τα Τρίκαλα έβρισκαν διαδρόμους στην ά,υνά του και μείωναν (40-38). Εκείνη τη στιγμή, στο 27΄ περίπου, μπήκε στο γήπεδο ο Ιβάν Σαββίδης καταχειροκροτούμενος από τον κόσμο, και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 45-38 και λίγο μετά, χάρη στον μαχητικό Κρουμπάλι, 49-40 με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Τα Τρίκαλα και πάλι μείωσαν σε 49-47 με σερί πόντους του Ρίτσαρντσον, αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με Μαργαρίτη για το 53-47, αλλά ο Τέιμς ευστόχησε σε τρίποντο για το 53-50. Στο 37΄ ο "Δικέφαλος" ήταν μπροστά, σε ένα γενικά κακό παιχνίδι, με 54-50. Μια βολή του Κόνιαρη έκανε το 55-50, ο Ρίτσαρντσον αστόχησε σε τρίποντο, στα δυόμιση για τη λήξη, οι Θεσσαλοί μείωσαν στο τέλος σε 56-54 με τον Τάλτον, 7΄΄ πριν τη λήξη. Δύο βολές του Γκος έκαναν το 58-54, σκορ που ολοκλήρωσε και τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ νικητή, αλλά χωρίς να "κρατά" κάτι ιδιαίτερο απ' αυτή την αναμέτρηση, μια και πέτυχε μόλις 9 πόντους σε ένα ολόκληρο δεκάλεπτο...

Τα δεκάλεπτα: 14-9, 33-28, 49-40, 58-54.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Πέτεγουεϊ 7, Χρυσικόπουλος 11 (1),  Κρουμπάλι  11, Κόνιαρης 1, Μαργαρίτης 11, Ζάρας 7 (1), Χαραμπόπουλος 2, Κατσίβελης 5, Τζάκσον, Γκος 2, Τζόουνς 1.

Τρίκαλα (Τακιανός): Φιλντς 6, Ρίτσαρντσον 9 (1), Τέιμς 10 (1),  Λούντζης 7 (1), Σλαφτσάκης 3, Τάλτον 7 (1), Τέγιτς 5, Μόρις 7 (1).