Κατάρρευση στην τέταρτη περίοδο και βαριά ήττα για τον ΠΑΟΚ από την Μπενφίκα στη Λισαβόνα

Ο Δικέφαλος πάλεψε όσο μπορούσε στα τρία πρώτα δεκάλεπτα αλλά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Πορτογάλων ως το τέλος

Υστερώντας αγωνιστικά από την αντίπαλό του, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε απόψε στη Λισαβόνα, για τη 2η «στροφή» των ομίλων του Basketball Champions League, από την Μπενφίκα, με 94-72. Αποτέλεσμα με το οποίο «έγραψε» το δεύτερο, στη σειρά, «στραβοπάτημά» του, σε Ελλάδα και Ευρώπη (σ.σ. προηγήθηκε η εκτός έδρας ήττα, για την Basket League, από το Λαύριο) και το πρώτο του για το BCL, μετά την εκτός έδρας επιτυχία του στη διοργάνωση, κόντρα στη Γαλατασαράι (18/10).

Οι Ιβάν Αλμέιδα (28 πόντοι, με 12/12 βολές, 4/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Τερέλ Κάρτερ (26 πόντοι, 12/17 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), «υπέγραψαν» την επιτυχία της Μπενφίκα.

Πάλεψε περισσότερο για τον ΠΑΟΚ- που δικαιούται να έχει παράπονα για διαιτητικά σφυρίγματα σε βάρος του- ο Ελβαρ Φρίντρικσον (16 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 40-41, 68-60, 94-72

Κάκιστο το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο ματς, με την Μπενφίκα να προηγείται στο 2’ με 9-1, έχοντας εκτελεστές τους Ντάγκλας, Ντρέχσελ, Κάρτερ. Ο Φώτης Τακιανός αναγκάστηκε να καλέσει τάιμ άουτ στο 3’, βλέποντας τους παίκτες του να κάνουν το ένα λάθος πίσω από το άλλο και τον Χάρισον να συμπληρώνει τρία φάουλ.

Με το πέρασμα των λεπτών και τις πρωτοβουλίες του Φρίντρισκον, ο «Δικέφαλος» ισορρόπησε το παιχνίδι και από το 17-10 στο 8’, πήρε τα ηνία στο σκορ στο 11’ με 17-20.

Η επιθετική δράση -κυρίως- του Κάρτερ, έβαλε ξανά σε θέση ισχύος τους Πορτογάλους (17’ 34-28, 18’ 38-32). Οι «ασπρόμαυροι» ... απάντησαν με επιμέρους 2-9 και έφυγαν στα αποδυτήρια, για το ημίχρονο, με 40-41.

Όμοιο με τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τον ΠΑΟΚ αποσυντονισμένο και την Μπενφίκα, με σερί 10-0, να ξεφεύγει στο 24’ με 51-41. Διαφορά που στο 27’ «ανέβασε» στο +13 (61-48).

Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στο 30’ στους 8 πόντους (68-60), οι Πορτογάλοι πήγαν εκ νέου στο +13 (76-63) στο 33’ και έβαλαν, ουσιαστικά, το... νερό στο αυλάκι για τη νίκη τους.

Δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, η Μπενφίκα είχε τη μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ, το +22 (92-70), επίπεδο στο οποίο έμεινε και με την ολοκλήρωση του ματς.

Διαιτητές: Μίχαλ Προτς (Πολωνία), Φερνάντο Καλατράβα (Ισπανία), Αριάντνα Χουέτσα (Ισπανία)

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Νορμπέρτο Αλβες): Αλμέιρα 28 (4), Ρονμντχάιν 1, Γκαμέιρο 3 (1), Γκόμες 5, Τζ. Σίλβα, Μπρουσάρντ 5 (1), Κάρτερ 26, Ντάγκλας 14 (3), Ντρέχσελ 12 (2), Ριλβάο.

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Μπελιάουσκας 7, Φρίντρισκον 16 (1), Σχίζας, Τσαϊρέλης 10, Τσιακμάς 6 (2), Φλάτεν 6 (1), Γκίλμορ 3 (1), Χάρισον 7 (1), Μαργαρίτης 11 (2), ΜακΝίς 6.