Κατάρρευση του Άρη στην Αμαλιάδα και ήττα με 71-55 από τον Κόροιβο

Μετά τη σημαντική νίκη-πρόκριση στο κύπελλο εναντίον του ΠΑΟΚ, οι κίτρινοι εμφανίστηκαν απογοητευτικοί στην πρεμιέρα της Basket League.

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη φετινή Basket League ο Άρης, καθώς έχασε με 71-55 από τον Κόροιβο στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Αμαλιάδας.

Οι κίτρινοι, αν και προέρχονταν από τη σημαντική νίκη-πρόκριση στο κύπελλο εναντίον του ΠΑΟΚ, δεν μπόρεσαν να εμφανιστούν ανταγωνιστικοί σχεδόν σε κανένα σημείο του αγώνα.

Από πολύ νωρίς (14') η ομάδα της Αμαλιάδας πήρε σημαντικό προβάδισμα (29-11), ωστόσο, ο Άρης κατάφερε να μειώσει στη λήξη του ημιχρόνου στους 6 πόντους (37-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κόροιβος, ανέβασε την απόδοση του και με πρωταγωνιστή τον Ντικόσεϊ αλλά και τον Ράουντρι έφτασε εύκολα στη νίκη.

Από την άλλη μεριά, ο Άρης ήταν απογοητευτικός, με τον Μπένσον να παλεύει μόνος του χωρίς αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 20-7, 37-31, 63-42, 71-55

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 9 (4/11 σουτ), Σαχπατζίδης 6, Σκουλίαδς 8 (2), Ράουντρι 13 (2/7 τρίπ.), Ντικόσεϊ 17 (8 ριμπ.), Πόσλεϊ 2, Μιλεντίγιεβιτς 9 (3), Αντωνάκης, Σπυριδωνίδης, Χάινς 4

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Βον 6, Χρηστίδης 2, Μούρτος (7 ριμπ.), Αθηναίου (0/4 σουτ), Βασιλόπουλος 9 (6 ριμπ.), Φλιώνης 9 (1), Τσαϊρέλης 4, Πουλιανίτης 4, Μόραντ 3, Ουίβερ, Μπένσον 16 (7 ριμπ.), Μπελ 2