Ήττα για την Εθνική από τη Σλοβενία (78-72) - Περιπλέκεται η πρόκριση

Οι Σλοβένοι, με εκπληκτικούς Ντόντσιτς και Πρέπελιτς, αλλά και ένα καθοριστικό καλάθι του εξαιρετικού Ντράγκιτς στο τέλος πήραν τη νίκη.

Την ήττα από τη Σλοβενία με 78-72 γνώρισε η Εθνική Ελλάδος στο Ευρωμπάσκετ, στην τρίτη αγωνιστική του ομίλου και πλέον δυσκολεύουν τα πράγματα σε σχέση με την πρόκριση, καθώς έχει ήδη δύο ήττες.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε άσχημα για την Ελλάδα που βρέθηκε πίσω με διαφορά δέκα πόντων, καθώς η Σλοβενία έβρισκε συνεχώς λύσεις στην επίθεση, ενώ υπήρξε και αρκετά αποτελεσματική στα ριμπάουντ (11-4).

Στη συνέχεια, η Εθνική ισορρόπησε το παιχνίδι και πλησίασε στους 5 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, χάριν και στις επιθετικές εμπνεύσεις του Σλούκα, η Ελλάδα πήρε διαφορά 8 πόντων στο 29' (48-56), ενώ στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου προηγούταν με 6 (52-58).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η μάχη ήταν μεγάλη με τις ομάδες πολύ κοντά στο σκορ, ωστόσο, οι Σλοβένοι, με εκπληκτικούς Ντόντσιτς και Πρέπελιτς, αλλά και ένα καθοριστικό καλάθι του εξαιρετικού Ντράγκιτς στο τέλος, πήραν προβάδισμα με 5 πόντους λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος (75-70).

Νωρίτερα, η Γαλλία συνέτριψε την Ισλανδία με 115-79.

Με τη νίκη της αυτή η Σλοβενία είναι στην κορυφή με τρεις νίκες, ενώ στη δεύτερη θα ισοβαθμεί η Γαλλία με τη νικήτρια ομάδα του ζευγαριού Πολωνία-Φινλανδία που διεξάγεται αργότερα σήμερα.

Πλέον, στον αγώνα της ερχόμενης Τρίτης με τη Φινλανδία η νίκη για την Εθνική Ελλάδας είναι μονόδρομος.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 35-30, 52-58, 78-72

Σλοβενία (Κοκόσκοβ): Ράντολφ 8, Ντράγκιτς 20, Νίκολιτς, Πρέπελιτς 16, Μούριτς 6, Μπλάζιτς, Βίτνμαρ 6 (9ρ.), Ζάγκορατς, Ντίμετς, Τσάντσαρ, Ντόντσιτς 22 (7/12σ.).

Ελλάδα (Μίσσας): Καλάθης 6, Μπουρούσης 9, Σλούκας 18 (6ασ.), Παππάς 10, Παπαγιάννης 10 (3κ.), Πρίντεζης 10 (10ρ.), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5 (6ρ.), Μπόγρης, Αντετοκούνμπο.