Ήττα για ΠΑΟΚ από τη Νεπτούνας, τραυματίστηκε ο Μαργαρίτης (video)

Ο «Δικέφαλος» έχασε με τραυματισμό τον Μαργαρίτη, έμεινε πίσω στο σκορ από την αρχή, πάλεψε στο 4ο δεκάλεπτο αλλά δεν κατάφερε να διεκδικήσει τη νίκη

Την ήττα με 82-69 από τη Νεπτούνας γνώρισε ο ΠΑΟΚ στη Λιθουανία για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Basketball Champions League.

Ο «Δικέφαλος» που έχασε με τραυματισμό τον Βαγγέλη Μαργαρίτη στο δεύτερο δεκάλεπτο έμεινε πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα και παρά την προσπάθεια του στο τέταρτο δεκάλεπτο, δεν κατάφερε να διεκδικήσει τη νίκη.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές του Κάζις Μακσβίτις ήταν ο Άρνας Μπουτκεβίτσιους που έκανε τριπλ-νταμπλ με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ ενώ ακολούθησε ο γνώριμος από το πέρασμά του στην Ελλάδα, Ρεϊνάλντας Σεϊμπούτις με 17 πόντους. Πολύτιμη ήταν και η συνεισφορά του Χουάν Παλάσιος με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Αντίθετα από τους ηττημένους του Ηλία Παπαθεοδώρου ο Λίνος Χρυσικόπουλος πέτυχε 14 πόντους ενώ οι Απόλλωνας Τσόχλας και Όουεν Κλάσεν τελείωσαν την αναμέτρηση με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 29-9, 51-32, 68-50, 82-69.

Νεπτούνας (Μακσβίτις): Παλάσιος 16, Τζόνσον 2, Κισιέλιους, Γκιρτζιούνας 7, Ντελινινκάιτις 8 (2), Σεϊμπούτις 17, Ζελιόνις 7 (1), Γκάλντικας 6, Μπελιάουσκας, Μπουτκεβίτσιους 19 (2).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 10, Χρυσικόπουλος 14 (1), Κόνιαρης 10 (2), Τσόχλας 12 (2), Μαργαρίτης 3, Ζάρας 9 (1), Κατσίβελης 2, Τζόουνς 7, Τρις 2.