Ισπανία-Ελλάδα 80-72

Ο πάγκος των Ισπανών κι η προκλητική διαιτησία στα όρια της γελοιότητας έριξαν στο καναβάτσο την προσπάθεια της Εθνικής Ομάδος, που ηττήθηκε από την Ισπανία με 80-72 κι είδε το Mundobasket να παίρνει τέλος.

Η αρχική πεντάδα της Εθνικής είναι οι γνώριμοι τρεις στην περιφέρεια, μαζί με τον Φώτση και τον Σχορτσανιτη στη ρακέτα (για πρώτη φορά στο τουρνουά), ενώ ο Σκαριόλο ξεκινά τον αγώνα με Ρούμπιο, Ναβάρο, Φερνάντεζ, Γκαρμπαχόσα και Γκασόλ. Η Ελλάδα ξεκινά καλά στον μεγάλο αγώνα, με τον Ναβάρο όμως να βρίσκει λύσεις με τις περίφημες διεισδύσεις του, με το σκορ στο 7-6 μετά από τρία λεπτά. Στα μισά του δεκαλέπτου ο Χόρχε Γκαρμπαχόσα ισοφαρίζει σε 11-11 με τρίποντο, με την Εθνική πάντως να είναι πολύ αποτελεσματική στην άμυνα (τρία κλεψίματα) σε σχέση με τις αναμετρήσεις στη φάση των ομίλων. Ο Ραούλ Λόπεζ βρίσκει το στόχο από τα 6,25 και δίνει προβάδισμα στην Ισπανία για πρώτη φορά στο σημερινό αγώνα με 20-19 (40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος  της περιόδου), ενώ ο Ρέγιες με φόλοου σε νεκρό χρόνο έγραψε το τελικό 19-22 με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Η Εθνική ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, προηγήθηκε με 17-11, όμως κάπου εκεί έχασε τη συγκέντρωσή της στην άμυνα και η Ισπανία το εκμεταλλεύτηκε άμεσα με επιμέρους σκορ 2-11 σε τέσσερα λεπτά.

Μετά από δύο λεπτά στην 2ο δεκάλεπτο, η Ισπανία διατηρεί προβάδισμα με 24-21, ενώ η Ελλάδα έχει βραχυκυκλώσει στην επίθεση από το man to man των Ισπανών. Ο Σχορτσανίτης αδυνατεί να βρει λύση απέναντι στους Ισπανούς ψηλούς (δέχεται τρίτο μπλοκ) και Ισπανία παίρνει προβάδισμα με 28-21, το μεγαλύτερο του αγώνα, με την Εθνική να έχει σημειώσει μόλις 4 πόντους σε επτά λεπτά. Ο Ζήσης με 10 πόντους τραβάει όλο το κουπί στην επίθεση της Εθνικής και μειώνει σε 28-25, ενώ ο Σόφο βρίσκει επιτέλους το στόχο, μετά από εξαιρετικό pick n’ roll με τον Σπανούλη, για το Ελλάδα – Ισπανία 28-27, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Η Ισπανία βρήκε και πάλι τον τρόπο να διασπάσει την ελληνική άμυνα και να παίρνει νέο προβάδισμα με 35-29, με τον Ναβάρο να φτάνει τους 7 πόντους, δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το ημίχρονο ολοκληρώνεται με 37-31 υπέρ της Ισπανίας, με την Εθνική να μην καταφέρνει να επιβάλλει το ρυθμό της σε κανένα σημείο του 2ου δεκαλέπτου, ενώ σε αντίθεση με τους αγώνες στη φάση των ομίλων έχει σουτάρει μόλις τρία τρίποντα χωρίς ακόμα να έχει βρει στόχο έξω από τα 6,25.

Με τρίποντο του Φώτση και μετά από συνεχόμενες εκπληκτικές άμυνες, η Εθνικής σημειώνει σερί 7-0 και περνά μπροστά με 38-37 μέσα σε αποθέωση από τους Έλληνες φιλάθλους μετά από δύο λεπτά στο 3ο δεκάλεπτο. Με τρία τρίποντα του Διαμαντίδη και του Φώτση η Εθνική περνά μπροστά με 47-43 πριν μειώσει ο Ναβάρο τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η Εθνική περνά μπροστά με 6 πόντους (51-45), αλλά η Ισπανία απαντά με γρήγορο 7-0 και παίρνει εκ νέου το προβάδισμα με 51-52 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η Ελλάδα πίεσε εκπληκτικά στην άμυνα, δέχθηκε μόλις 14 πόντους και ευστόχησε σε 4 τρίποντα σε 8 προσπάθειες, με τον Ζήση να έχει σημειώσει 16 πόντους και τον Διαμαντίδη να φτάνει τους 13 με δύο τρίποντα στην 3η περίοδο.

Ο Διαμαντίδης ξεκινά το δεκάλεπτο με νέο τρίποντο, αλλά η Ισπανοί παίζουν συνεχόμενες καλές άμυνες (υποχρεώνουν τον Σπανούλη σε 4ο λάθος), χτυπούν στον αιφνιδιασμό και περνούν μπροστά με 54-58, μετά από δύο λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Έξι λεπτά πριν το τέλος του μεγάλου αγώνα, ο Σχορτανίτης ευστοχεί σε μία βολή, φτάνει τους 8 πόντους και η Εθνική μειώνει σε 57-58, ενώ ο Ρούντι τιμωρεί την ολιγορία στην ελληνική άμυνα και με τρίποντο δίνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (57-61) στην Ισπανία, με τέσσερα λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Οι Έλληνες διεθνείς υποπίπτουν σε συνεχόμενα λάθη και η Ισπανία παίρνει διαφορά 8 πόντων, τρία λεπτά πριν τέλος, με τους Έλληνες παίκτες να δείχνουν αδυναμία να γυρίσουν το παιχνίδι. Ο Ναβάρο με νέο τρίποντο στέλνει τη διαφορά στους 10 πόντους, 1:40 πριν το τέλος και πλέον η Εθνική αναζητά… θαύματα. Ο Σπανούλης με 1/2  βολή μειώνει στους 8 (72-65), ενώ ο Σχορτσανίτης αρπάζει το επιθετικό ριμπάουντ και πετυχαίνει νέο καλάθι και φάουλ, για να γράψει το 66-72, 80 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Σπανούλης μειώνει με lay up σε 72-68, ο Ρούμπιο ευστοχεί σε ζευγάρι βολών ενώ ο Διαμαντίδης και α Καλάθης αστοχούν σε τρεις συνεχόμενες βολές, με τους Ισπανούς να βρίσκονται με το 1.5 πόδι στους «8» του Μουντομπάσκετ. Το τελικό 80-72 στέλνει την Εθνική στην Ελλάδα πολύ νωρίς γεμίζοντας απογοήτευση τους παίκτες και τα εκατομμύρια των πιστών «οπαδών» αυτής της ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 37-31, 52-51, 80-72
Ισπανία (Σκαριόλο): Φερνάντεθ 14 92), Ρούμπιο 6 (6ασ.), Ναβάρο 22 (5/5δίπ., 2/5τρίπ., 6/6β.), Λόπεθ 5 (1), Ρέγες 6, Βάσκεθ 6, Γιουλ 9 (1/4τρίπ.), Γκασόλ 4, Μουμπρού 3 (1), Γκαρμπαχόσα 5 (1)
Ελλάδα (Καζλάουσκας): Μπουρούσης 2, Ζήσης 16 (8/12δίπ., 0/3τρίπ., 4ρ.), Σπανούλης 12 (4/5δίπ., 1/5τρίπ., 1/2β., 3ασ.), Καλάθης 1, Φώτσης 12 (3/6τρίπ., 7ρ.), Περπέρογλου (0/3τρίπ.), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 16 (3/3δίπ., 3/5τρίπ., 1/4β., 4ρ.), Σχορτσιανίτης 13 (5/8δίπ., 3/6β., 4ρ.)