Δευτέρα 1 Μαΐου 2017
x

ΗΜΕΡΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Σήμερα θα προβληθούν συνολικά 38 ντοκιμαντέρ, μικρού και μεγάλου μήκους, σε έξι αίθουσες - Όλο το πρόγραμμα της δεύτερης ημέρας

Δεύτερη ημέρα η σημερινή για το 19ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης, που άνοιξε αυλαία χθες μονοπωλώντας το κινηματογραφικό ενδιαφέρον αυτήν την περίοδο στη χώρα.

Σήμερα θα προβληθούν συνολικά 38 ντοκιμαντέρ, μικρού και μεγάλου μήκους, σε έξι αίθουσες.

Οι προβολές ξεκινούν από τις 12:30, με την τελευταία να έχει προγραμματιστεί για τις 23:30.

Αναλυτικά:

OΛYMΠION

12:00 Τα άλλα παιδιά - 84'
Πάμπλο Δε Λα Τσίκα, Ισπανία

14:00 Το εκτυφλωτικό φως της δύσης - 74'
Σαλομέ Τζάσι, Γεωργία-Γερμανία

15:45 Σίνεμα Νόβο - 92'
Έρικ Ρόσα, Βραζιλία

18:00 Στενοί δεσμοί - 112'
Βιτάλι Μάνσκι, Λετονία-Γερμανία-Εσθονία-Ουκρανία

20:30 Πύργος - 82′'
Κιθ Μέιτλαντ, ΗΠΑ

23:00 Πόι ε: Η ιστορία του τραγουδιού μας - 94'
Τιάριπα Κάχι, Νέα Ζηλανδία

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

12:30 Ημερολόγια Αφρικής - 119'
Χάιντι Σπεκόνια, Ελβετία-Γερμανία

15:00 Αγωγός - 117'
Βιτάλι Μάνσκι, Ρωσία-Τσεχία-Γερμανία

17:45 Man at Home - 46'
Στρατής Βογιατζής, Κωνσταντίνος Κουκούλης, Ελλάδα

17:45 Σόλων, ταξίμι στο χρόνο - 20'
Γιάννης Αδρίμης, Ελλάδα

20:00 Πορτραίτο του πατέρα σε καιρό πολέμου - 88'
Τίμων Κουλμάσης, Γερμανία-Ελλάδα-Γαλλία

22:30 Η επιστροφή του Μεσονυχτίου - 99'
Σάλι Σάσμαν Μορίνα, ΗΠΑ

TΩNIA MAPKETAKH

13:00 Το κοινό καλό - 84'
Ζιλ Περέ, Γαλλία

15:00 Θυμωμένος Ινούκ - 85'
Αλίθια Άρνακουκ-Μπαρίλ, Καναδάς

17:30 Δεύτερη ζωή: Από αγκάθι, ρόδο - 50'
Νικόλ Αλεξανδροπούλου, Ελλάδα

17:30 Τέσσερις διαστάσεις και μία λάμπα - 30'
Θανάσης Νεοφώτιστος, Ελλάδα

20:00 Greek Animal Rescue - 65'
Μενέλαος Καραμαγγιώλης, Ελλάδα

20:00 Μέρες της λίμνης - 48'
Πανδώρα Μουρίκη, Ελλάδα

22:30 Beatbox και αερόφωνα – Νίκος Δημηνάκης - 53'
Τζίνα Γεωργιάδου, Ελλάδα

22:30 No Silence - 47'
Μαρία Θεοδωράκη, Κωνσταντίνος Καραπαναγιώτης, Μαρία Νικολάκη, Ελλάδα

ΦPINTA ΛIAΠΠA

13:30 Μιφούνε, ο τελευταίος σαμουράι - 80'
Στίβεν Οκαζάκι, Ιαπωνία

15:30 Ο απατεώνας - 99'
Μπαρτ Λέιτον, Μεγ. Βρετανία-Ισπανία-ΗΠΑ

18:00 Λεϊλά αγαπημένη - 71'
Ασλέ Εζαρσλάν, Γερμανία

20:30 Eyes of Exodus - 27'
Αλεξάνδρα Λιβέρις, Ελλάδα

20:30 Πίσω δεν γυρνάω - 63'
Φλώρα Πρησιμιντζή, Ελλάδα

23:00 Το νησί των γενναίων - 107'
Γιάνσι Φορντ, ΗΠΑ

TZON KAΣΣABETHΣ

13:00 Εύθραυστη ισορροπία - 81'
Γκιγιέρμο Γκαρθία Λόπεθ, Ισπανία

15:00 Τα νησιά και οι φάλαινες - 81'
Μάικ Ντέι, Μεγ. Βρετανία-Σκωτία-Δανία

17:30 Τζον Μπέρτζερ ή η τέχνη του βλέμματος - 55'

Κορντέλια Ντβόρακ, Γερμανία

19:30 Άουστερλιτς - 94'
Σεργκέι Λοζνίτσα, Γερμανία

21:30 Γράφοντας πάνω στην πόλη - 60'
Κεϊουάν Καριμί, Ιράν

21:30 Κοροπά - 19'
Λωρά Ενό, Γαλλία

23:30 Ημέρα απελευθέρωσης - 100'
Μόρτεν Τράαβικ, Ούγκις Όλτε, Νορβηγία-Λετονία

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

13:30 Το μαγικό δάσος της Κάισα - 82'
Κάτια Γκάουριλοφ, Φινλανδία

15:30 Τέρας στο μυαλό - 90'
Τζιν Κάρπερ, ΗΠΑ

18:00 Σασαμανέ - 80'
Τζούλια Αμάτι, Ιταλία

20:30 Αγιορείτικη μαγειρική κληρονομιά - 72'
Χρήστος Ματζώνας, Ελλάδα

23:00 Ο κόσμος της σκιάς - 90'
Γιόχαν Γκριμονπρέζ, ΗΠΑ-Βέλγιο-Δανία




A+
A-







ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ