Έχασε στην παράταση ο ΠΑΟΚ

Με τον αρχηγό του Αμαρουσίου, Κώστα Καϊμακόγλου, να παίρνει στις πλάτες του την ομάδα, το Μαρούσι επικράτησε του ΠΑΟΚ με 78- 74 στην παράταση. Πρώτη νίκη για τη Λάρισα. Νίκες για Κολοσσό και Πανελλήνι
Την ήττα με 78- 74 στην παράταση γνώρισε ο ΠΑΟΚ στο Μαρούσι από την τοπική ομάδα, η οποία είχε σε μεγάλη μέρα τον αρχηγό της, Κώστα Καϊμακόγλου (14 πόντοι).

Σε ένα παιχνίδι με φανερό τον εκνευρισμό από τις δύο ομάδες, οι οποίες πραγματοποίησαν πολλά λάθη, ο «δικέφαλος» θα μπορούσε να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια, αλλά ο Καϊμακόγλου ισοφάρισε λίγο πριν τη λήξη με τρίποντο σε 66- 66.

Ο ΠΑΟΚ έδειχνε πιο συγκεντρωμένος στην παράταση, όπου προηγήθηκε με 73-70, αλλά με σερί 6-0 το Μαρούσι πέρασε μπροστά 76-73, 14 δεύτερα πριν το τέλος της παράτασης. Δύο βολές του Κώστα Καϊμακόγλου έκαναν το σκορ 78-74 και έδωσαν οριστικά τη νίκη στην ομάδα των βορείων προαστίων.

Δεκάλεπτα: 17-16, 38-37, 55-52, 66-66 (κ.δ), 78-74

Πρώτη νίκη για τη Λάρισα

Την πρώτη φετινή της νίκη πανηγύρισε η Ολύμπια Λάρισας, η οποία επικράτησε εντός έδρας των Τρικάλων με 70- 68. Ντεμπούτο του Γιώργου Καλαφατάκη στον πάγκο της ομάδας. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Ντεμόντ Γριν με 18 πόντους, ενώ για τα Τρίκαλα πρωταγωνίστησαν οι Αποστολίδης και Πάουελ, οι οποίοι πέτυχαν από 17 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-32, 58-51, 70-68

Νίκη για Κολοσσό

Με 10 πόντους διαφορά (78- 68) επικράτησε ο Κολοσσός Ρόδου του Πανιωνίου  στο «Βενετόκλειο».

Εύκολη επικράτηση των «Ολυμπιονικών»

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα του Πανελληνίου, η οποία συνέτριψε τον Ηλυσιακό με 90- 58 στο κλειστό της Κυψέλης.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 43-21, 68-44, 90-58.

Τρίτη συνεχόμενη ήττα για την ΑΕΚ

Την τρίτη της ήττα σε ισάριθμες αγωνιστικές γνώρισε η ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε με 79- 88 από το Περιστέρι εντός έδρας (21:00). Κορυφαίοι για τους νικητές αναδείχτηκαν οι Κλιφ Χάμοντς (κρίσιμο τρίποντο και κλέψιμο) και Τζέιμι Άρνολντ, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισανοι Γκριν και ΜακΓκραθ.