Πέμπτη 23 Νοεμβρίου 2017
x

ΕΒΔΟΜΗ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ- ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Πλήθος ντοκιμαντέρ από τις χώρες του κόσμου αλλά και αρκετά από την Ελλάδα παρουσιάζει σήμερα το Φεστιβάλ στις αίθουσες του.

Ντοκιμαντέρ από τις χώρες του κόσμου αλλά και αρκετά από την Ελλάδα παρουσιάζει το Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης σήμερα, την έβδομη ημέρα του θεσμού. 

ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΑΚΙΡΗΣ

20:30 Πού είσαι Σινγκάλ; - 103'
Άγγελος Ράλλης, Ελλάδα-Αυστρία-Βέλγιο

OΛYMΠION

13:00 76 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα με τον Αμπάς Κιαροστάμι - 76'
Σεϊφολάχ Σαμαντιάν, Ιράν

13:00 Πήγαινέ με σπίτι - 16'
Αμπάς Κιαροστάμι, Ιράν

15:45 Αυτοκρατορία ονείρων - 73'
Ντέιβιντ Μπόρενσταϊν, Δανία

18:00 Village Potemkin - 85'
Δομήνικος Ιγνατιάδης, Ελλάδα

20:30 Πουθενά να κρυφτείς - 85'
Ζαραντάστ Άχμεντ, Νορβηγία-Σουηδία

23:00 Μέιπλθορπ: Κοίτα τις εικόνες - 109'
Φέντον Μπέιλι, Ράντι Μπαρμπέιτο, ΗΠΑ

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

14:15 Θάνατος από χίλιες μαχαιριές - 73'
Χουάν Μεχία Μποτέρο, Τζέικ Κιλ, ΗΠΑ-Δομινικανή Δημοκρατία

15:45 Oh! Uomo - 71'
Γιερβάντ Τζανικιάν, Άντζελα Ρίτσι Λούκι, Ιταλία
17:45 Βάρβαρη χώρα - 65'
Γιερβάντ Τζανικιάν, Άντζελα Ρίτσι Λούκι, Γαλλία

20:00 Portolago – Φαντάσματα στο Αιγαίο - 60'
Ιωάννα Ασμενιάδου-Φωκά, Ελλάδα

20:00 ΙΧΘΥΣ - 33'
Χρήστος Καραλιάς, Ελλάδα

22:30 Αποκλεισμός - 52' Σεργκέι Λοζνίτσα, Ρωσία

22:30 Πού είναι ο γιος μου; - 52'
Τσαϊμίν Αν, Νότια Κορέα

TΩNIA MAPKETAKH

13:00 Γιάννης Καστρίτσης: Ο άνθρωπος και ο ίσκιος του - 52'
Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος, Ελλάδα

13:00 Σκέφτομαι τα κορίτσια που αγάπησαν - 18'
Σπύρος Σκάνδαλος, Γιώργος Μπουγιούκος, Greece

15:00 Για μια άλλη ζωή - 46'
Λώρεντ Λάφλιν, Ελλάδα

15:00 Η επιστροφή - 54'
Ζαχάβι Σαντζάβι, Σουηδία

17:30 Vive la fuite - 74'
Εύη Καραμπάτσου, Ελλάδα

20:00 Ο μεγάλος περίπατος της Άλκης - 88'
Μαργαρίτα Μαντά, Ελλάδα

22:30 Είμαι ένας χορευτής - 79'
Σταύρος Πετρόπουλος, Ελλάδα

ΦPINTA ΛIAΠΠA

13:15 Tutti a casa: Ο λαός στην εξουσία; - 93'
Λίζε Μπιρκ Πέντερσεν, Δανία-Νορβηγία-Φινλανδία

15:15 Σαντοάγια - 83'
Άντρου Μπέκερ, Ντάνιελ Μέρερ, ΗΠΑ-Ισπανία

18:00 Κώστας Τσόκλης: Το τι, το πώς, και το γιατί της τέχνης - 55'
Αντώνης Θεοχάρης Κιούκας, Ελλάδα-Κύπρος

20:15 Wie Bojen im Meer - 114'
Στέλλα Νικολέττα Δροσσά, Ελλάδα-Γερμανία

23:15 Μπουν - 75'
Κρίστοφερ ΛαΜάρκα, ΗΠΑ

TZON KAΣΣABETHΣ

13:00 Οι εποχές στο Κενσί: Τέσσερα πορτρέτα του Τζον Μπέρτζερ - 89'
Κόλιν Μακ Κέιμπ, Κρίστοφερ Ροθ, Μπάρτεκ Ντζιάντοτζ, Τίλντα Σουΐντον, Μεγ. Βρετανία

15:00 Μάνα μου καπνοφύτισσα - 21'
Στάθης Γαλαζούλας, Ελλάδα

15:00 Το πρώτο γεύμα – Το ταξίδι της τροφής: Η διατροφή στην Ελλάδα από την Προϊστορία μέχρι σήμερα - 58'
Νίκος Νταγιαντάς, Ανδρέας Αποστολίδης, Λευτέρης Χαρίτος, Γιούρι Αβέρωφ, Ελλάδα

17:30 Μέχρι το φεγγάρι και πάλι πίσω - 85'
Σούζαν Μόργκαν Κούπερ, ΗΠΑ-Ρωσία

20:00 Πεθαίνοντας στο γέλιο - 92'
Στέλιος Κούλογλου, Ελλάδα-Γαλλία-Βέλγιο-Γερμανία

22:30 Ημερολόγια Αφρικής - 119'
Χάιντι Σπεκόνια, Ελβετία-Γερμανία

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

13:15 Ο Ελκόμενος επί κρημνού, Κρήτη 1947 - 66'
Κώστας Νταντινάκης, Ελλάδα

15:15 Το μαγικό δάσος της Κάισα - 82'
Κάτια Γκάουριλοφ, Φινλανδία

17:00 Ο κόσμος σύμφωνα με τον Ίον Μπ. - 61'
Αλεξάντερ Νανάου, Ρουμανία

18:30 Μετάβαση: Διεμφυλικά παιδιά - 52'
Ροσέρ Ολιβέρ ι Ολιβέλα, Λουίς Μονσεράτ ι Σατόρε, Ισπανία

20:30 Στρίγγλες - 86'
Άγγελος Κοβότσος, Ελλάδα

23:00 Πικρά σταφύλια – Σκλαβιά στους αμπελώνες - 57'
Τομ Χάινεμαν, Δανία

23:00 Πριοράτ - 68'
Δαβίδ Φερνάντεθ δε Κάστρο, Ισπανία




A+
A-







ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ