Έσπασε το ρόδι ο ΠΑΟΚ, 94-83 την Κύμη στο Παλατάκι

Την πρώτη του νίκη στη φετινή σεζόν, μετά από πέντε συνεχείς ήττες, πέτυχε ο ΠΑΟΚ κερδίζοντας τη μαχητική Κύμη με 94-83.

Την πρώτη του νίκη στη φετινή σεζόν, μετά από πέντε συνεχείς ήττες, πέτυχε ο ΠΑΟΚ κερδίζοντας τη μαχητική Κύμη στο κλειστό της Πυλαίας με 94-83.

Κορυφαίοι για τον Δικέφαλο ήταν οι Μαργαρίτη (15 π., 7 ριμπ.) και Τζόουνς (17 π.), με τους Ντίλαρντ (14 π.), (Τρις 12 π.) και Κατσιβέλη (11 π.) να ακολουθούν, ο ΠΑΟΚ έφθασε την διαφορά ακόμη και στο +16 στην 3η περίοδο. Η Κύμη προσπάθσε να ξαναμπεί στην τελευταία περίοδο, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε στο τέλος να εξασφαλίσει μία διαφορά ασφαλείας φθάνοντας στη νίκη, που είναι η πρώτη του στο πρωτάθλημα της Stoiximan.gr Basket League - μέχρι τώρα είχε δύο ήττες στο πρωτάθλημα, μία στο Κύπελλο και δύο στην Ευρώπη.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα στην πρώτη περίοδο, καθώς έβρισκε λύσεις στην επίθεση και κρατούσε τους παίκτες της Κύμης μακριά από τη ρακέτα του. Έτσι, με ένα κάρφωμα του Βαγγέλη Μαργαρίτη στον αιφνιδιασμό, προηγήθηκε με 22-12 στο 8΄, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 24-15.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ ανέβασε τη διαφορά στους 11 (26-15), με καλάθι του Λίνου Χρυσικόπουλου, αλλά η Κύμη με πρωταγωνιστές τους Σωτήρη Μανωλόπουλο και Άγγελο Τσαγκαράκη κατάφερε να εξαλείψει τη διαφορά, ισοφαρίζοντας σε 38-38, 2΄43΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα σερί 7-0, με τον Λάκι Τζόουνς να πετυχαίνει 5 πόντους και τελικά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τον βρήκε προηγούμενο με 45-39.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα κάρφωμα του Κατσίβελη στον αιφνιδιασμό ανέβασε τη διαφορά στο +13 (59-46) στο 25΄, ενώ με ένα τρίποντο του Τρις διαμορφώθηκε το 68-52 (28΄). Με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Έντουαρντς της Κύμης ευστόχησε σε ένα μακρινό τρίποντο και διαμόρφωσε το 70-59.

Η Κύμη προσπάθησε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης στην τελευταία περίοδο, καταφέρνοντας να μειώσει στους 6 (81-75 και 84-78) στο τελευταίο τρίλεπτο, αλλά ο Ντίλαρντ με 2 εύστοχα τρίποντα στο στο 39΄ «καθάρισε» το παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί τελικά με 94-83.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 14 (4), Κλάσεν 6, Μαργαρίτης 15 (1), Κατσίβελης 11 (1), Τζόουνς 17 (1), Χρυσικόπουλος 4, Κρουμπάλι 9, Κόνιαρης 5 (1), Καρράς 1, Τσόχλας, Τρις 12 (3).