Μπάσκετ: Επέστρεψε στις νίκες ο Ηρακλής με μεγάλο διπλό στον Πανερυθραϊκό (vid)

Οι κυανόλευκοι βρήκαν κρίσιμους πόντους σε καθοριστικά σημεία του αγώνα και έφυγαν με τη νίκη από τη Νέα Ερυθραία

Έχοντας κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Μαστρογιαννόπουλο (21 πόντοι - 10 ριμπάουντ) και Μαλέσεβιτς (14 πόντοι - 6 ριμπάουντ) ο Ηρακλής επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας εκτός έδρας του Πανερυθραϊκού με 69-72 για την 19η αγωνιστική της Elite League σε ένα δυνατό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Οι γηπεδούχοι με ηγέτη τον Αθηναίου προσπάθησαν με καλές επιλογές στην επίθεση να χτυπήσουν το παιχνίδι ωστόσο στις κρίσιμες στιγμές οι παίχτες του υπηρεσιακού κόουτς Διονύση Αγγέλου βρήκαν κρίσιμους πόντους από τα 6,75 και στα τελευταία λεπτά πήραν την απαραίτητη διαφορά που τους έδωσε την τρίτη φετινή εκτός έδρας νίκη η οποία τους κρατάει ζωντανούς για τα πλέι οφ ανόδου στην Basketleague.

Διαιτητές: Τηγάνης-Σκανδαλάκης-Ξυλάς (Νιγιάννης)

Δεκάλεπτα: 22-21, 34-35, 46-49, 67-72

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Τσρνιτς, Νικολαΐδης 8 (1), Καλλιανιώτης, Κουφόπουλος 2, Τσουργιάννης 8, Μπρούερ 16 (4), Μπαζίνας 3 (1), Σαμοντούροβ, Κουρουπάκης 18, Αθηναίου 12 (2).

Ηρακλής (Αγγέλου): Παπαρέγκας 10 (2), Σοκ 4, Αλτίνης, Πουλιανίτης 2, Πράπας 4, Ταχυρίδης, Μαλέσεβιτς 14, Σπρίντζιος 8 (2), Κάρι 3, Κώττας 4, Σαρικόπουλος 2, Μαστρογιαννόπουλος 21 (2).