Εκτός τετράδας η Εθνική Πόλο μετά την ήττα στο συγκλονιστικό ντέρμπι με την Ιταλία

Παρόλο που βρέθηκαν αγκαλιά με τη νίκη, στα τελευταία δυόμιση λεπτά της αναμέτρησης οι Ιταλοί πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά

Μετά από ένα συγκλονιστικό ντέρμπι με απίθανες ανατροπές, η εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών ηττήθηκε 11-10 από την Ιταλία στον προημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Ντόχα και έμεινε εκτός τετράδας, μετά από δύο συνεχόμενες παρουσίες στο βάθρο.

Η ελληνική ομάδα έπαιξε για τέσσερα λεπτά με παίκτη λιγότερο στη δεύτερη περίοδο, λόγω αποβολής του Αργυρόπουλου, και βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε να ανακάμψει και προηγήθηκε 10-8, 2΄35΄΄ πριν τη λήξη.

Ενώ όμως βρίσκονταν «αγκαλιά» με τη νίκη, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου τα έκαναν όλα λάθος στα τελευταία δυόμισι λεπτά και οι «σετεμπέλο», χάρη σε γκολ του Ντι Φούλβιο 42 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν την Ισπανία.

Η εθνική θα παίξει για τις θέσεις 5-8 με το Μαυροβούνιο, το πρωί της Πέμπτης (15/2, 11:00).

Πηγή/φωτογραφία: ΑΠΕ-ΜΠΕ