Διπλό τετράδας με... τρίποντη εκτέλεση μέσα στην ΑΕΚ ο ΠΑΟΚ

Στον ΠΑΟΚ με... βιονικό Ράιλι το ντέρμπι Δικεφάλων στα Άνω Λιόσια

Η επιθετική «πολυφωνία» του ΠΑΟΚ, τα εντυπωσιακά ποσοστά του απ’ τα 6,75μ (13/30, 43%) και η υπεροπλία του στα ριμπάουντ (40-27), ήταν τα τρία στοιχεία που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη στο ντέρμπι «δικεφάλων» με την ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά, με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ράιλι (23π. με δύο τρίποντα «μαχαιριές» στο φινάλε), Χαντς, Πόλεϊ και Φράνκε επικράτησε με 83-71 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής (τελευταίο της Basket League για το 2022), βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 6-4.

Στο 6-4 «έπεσε» η ΑΕΚ, που γνώρισε τη δεύτερη σερί ήττα της μετά απ’ αυτή της 11ης Δεκεμβρίου με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και δεν μπόρεσε να «πατήσει» στην τετράδα.

Το παιχνίδι στα Άνω Λιόσια είχε χαρακτήρα απόλυτου ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να κάνει μια «εκρηκτική» εκκίνηση με 8-0, αλλά και τον ΠΑΟΚ να βρίσκει για να ξαναμπεί γρήγορα στο ματς χάρις στην αποτελεσματικότητα του Μαργαρίτη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η άμυνα του ΠΑΟΚ έγινε πολύ πιο «σφικτή», την ώρα που άρχισαν να παίρνουν... φωτιά ο Χαντς με τον Ράιλι δίνοντας στην ομάδα τους προβάδισμα στο σκορ μετά το 15’, το οποίο συντήρησε ως το φινάλε του ημιχρόνου (39-36).

Η ΑΕΚ αντέδρασε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και πέρασε μπροστά με 47-45, όμως ο ΠΑΟΚ παίρνοντας σταθερά σκορ από τους Χαντς και Ράλεϊ, επανέκτησε τα ηνία του αγώνα κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο +4 (56-52) .

Στην τελευταία περίοδο, ο δικέφαλος του Βορρά ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (65-54 στο 33’) και δεν ξανακοίταξε... πίσω, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της ΑΕΚ με τους Τιμ Φρέιζερ και Γουίλιαμς, καθώς ο ΠΑΟΚ είχε πάντα τις λύσεις στην επίθεση, «χτύπησε» όλα τα μις-ματς στο τελευταίο πεντάλεπτο και με δύο τρίποντα «μαχαιριές» του Ράιλι έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνος απ’ την έδρα των «κιτρινόμαυρων».

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 36-39, 52-56, 71-83

Η στατιστική:

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φρέιζερ 22 (4), Φλιώνης 10, Μακγκρίφ 6, Μάντσεν 7, Γουίλιαμς 16 (1), Κόνιαρης, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος, Μαυροειδής, Παπαδάκης, Μίτσελ 5, Στρέλνιεκς 5 (1).

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Φράνκε 13 (2), Ράιλι 23 (5), Μαργαρίτης 7 (1), Σλαφτσάκης 6, Σαλούστρος 4, Χαντς 17 (2), Πόλεϊ 11 (3), Χρηστίδης 2, Κωνσταντινίδης, Σίμπερτ, Καλλιόντζης.