Δεν μπόρεσε ο ΠΑΟΚ στο Παλέ, στον τελικό ο Ολυμπιακός (video)

Οι ερυθρόλευκοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στην αναμέτρηση και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Δικεφάλου προκρίθηκαν στον τελικό με 3-1 σετ

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε ο ΠΑΟΚ από τον Ολυμπιακό στο Αλεξάνδρειο για τον δεύτερο ημιτελικό του final four του κυπέλλου Ελλάδος βόλεϊ

Οι ερυθρόλευκοι θα αντιμετωπίσουν αύριο την Κηφισιά στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης που με τη σειρά της προκρίθηκε επικρατώντας στον πρώτο ημιτελικό της Ορεστιάδας με 3-1 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 11-6 με τον ΠΑΟΚ να περνά μπροστά με σερί 6-0 αλλά τελικώς οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 20-17 και το κατέκτησαν με 25-22 χάρη σε άσο του Μενέλαου Κοκκινάκη.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει στο σκορ με 13-17 χάρη σε επίθεση του Θάνου Τερζή και να κατακτά το σετ με 23-25 χάρη σε εντυπωσιακό χτύπημα του Σάσα Στάροβιτς.

Στο τρίτο σετ, οι ερυθρόλευκοι διατηρούσαν ένα προβάδισμα 3-4 καθ'όλη τη διάρκεια του και εν τέλει το κατέκτησαν με 25-20 χάρη σε επίθεση του Λίμπερμαν Αγκάμεζ.

Στο τέταρτο σετ και πάλι οι παίκτες του Σλόμπονταν Μπόσκαν πήραν από νωρίς προβάδισμα και βρέθηκαν μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-9. Ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να αντέξει καθώς η αποτελεσματικότητα των ερυθρολεύκων αλλά και τα δικά του λάθη μεγάλωσαν τη διαφορά με το σετ να καταλήγει στα χέρια του Ολυμπιακού με 25-16.

Τα σετ: 25-22 (28’), 23-25 (31’), 25-20, 25-16