Basketball Champions League: Η κατάσταση στον όμιλο του ΠΑΟΚ (video)

H Νεπτούνας επιβλήθηκε με 75-73 της Σαλόν, η Γκαζιαντέπ κέρδισε με 82-77 την Ορλαντίνα ενώ η Βέντσπιλς επικράτησε με 73-72 της κατόχου, Τενερίφης

Με τέσσερις νίκες των γηπεδούχων ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική στον 2ο όμιλο του Basketball Champions League, στον οποίο συμμετέχει και ο ΠΑΟΚ.

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της φετινής regular season στο Basketball Champions League, η Neptunas νίκησε δύσκολα την Elan Chalon με 75-73 στην Κλαϊπέντα. Οι Γάλλοι ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά η Neptunas είχε το καθαρό μυαλό που χρειαζόταν στο τελευταίο λεπτό κα έφτασε στη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Juan Palacios με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Mindaugas Girdziunas είχε 16 πόντους (4 τρίποντα) και 3 ασίστ. Από την Elan Chalon ξεκίνησε ο Ousmane Camara με 8 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Στην Τουρκία, η Gaziantep μπορεί να τα… χρειάστηκε στο τέλος με αντίπαλο την Capo D’ Orlando, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 82-77. Η ομάδα του Στέφανου Δέδα προηγήθηκε με διαφορά 12 πόντων με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά οι Ιταλοί κατάφεραν να πλησιάσουν στους 4 στο 39΄, πριν ο Jure Balazic κρίνει τον αγώνα με δύο καθοριστικά καλάθια. Ο Σλοβένος ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 23 πόντους, ενώ ο Mark Lyons είχε 18 πόντους και 9 ασίστ. Από την πλευρά της Capo D’Orlando ξεχώρισε ο Arnoldas Kulboka με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι του ομίλου, η Ventspils ανάγκασε την κάτοχο του τίτλου, Iberostar Tenerife, να ξεκινήσει με ήττα τη διοργάνωση, καθώς επικράτησε με 73-72 στη Λετονία. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των Ισπανών από την περιφέρεια (0/11 τρίποντα στο ημίχρονο και 4/21 με τη λήξη του αγώνα) και πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη χάρη σε ένα καλάθι του Ronald Zakis λίγα δευτερόλεπτα πριν την κόρνα της λήξης. Ο Zakis ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ από την Iberostar Tenerife ξεχώρισε ο Mike Tobey με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ.