Άτυχη και με αμυντικά προβλήματα

Ισόπαλη 2-2 ήρθε η ΑΕΚ με την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ μετά από ένα παιχνίδι, στο οποίο η Ένωση επιδόθηκε σε ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών.
Άτυχη στάθηκε η ΑΕΚ στον αγώνα της Πέμπτης, για την τέταρτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League, στο ισόπαλο 2-2 με την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ στο ΟΑΚΑ, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο της συνάντησης η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς είχε δύο δοκάρια.

Η Ένωσε ευτύχισε να προηγηθεί στο 17ο δευτερόλεπτο! της αναμέτρησης με το Μπλάνκο, αλλά η ομάδα από τη Λευκορωσία αντέδρασε, εκμεταλλευόμενη την κακή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο 17΄ με το Ροντιόνοφ και στο 25΄ με το Βολόντκο. Για την ΑΕΚ ισοφάρισε ο Μαντούκα στο 38΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης η υπεροχή της Ένωσης ήταν καθολική, χωρίς όμως να καταφέρει να τη μεταφράσει σε κάποιο γκολ. Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς παρακολούθησε το παιχνίδι από την εξέδρα λόγω τιμωρίας.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Μπενφίκα κέρδισε την Έβερτον και στην Αγγλία με 0-2.