Ασπρόμαυρο το clasico του μπάσκετ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 79-74 του Άρη σε ένα πραγματικό ντέρμπι, με τους Μάρσαλ και Λάζο να κάνουν τη διαφορά.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο clasico της Θεσσαλονίκης κόντρα στον Άρη. Οι ασπρόμαυροι επικράτησαν 79-74 των κιτρινόμαυρων και τους προσπέρασαν στην κατάταξη της Α1.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με τα δεκάλεπτα να ολοκληρώνονται με σκορ 15-15 στο πρώτο και 33-32 στο δεύτερο. Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας, τελειώνοντας την τρίτη περίοδο στο +10. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, οι φιλοξενούμενοι ψαλίδισαν τη διαφορά, αλλά δεν κατάφεραν να γυρίσουν το ματς, παρά την τεράστια προσπάθεια που κατέβαλαν, ενώ εξέφρασαν παράπονα για τη διαιτησία.

Έτσι, ο ΠΑΟΚ, έχοντας μπροστάρηδες τον Λάζαρο Παπαδόπουλο και τον Ραούλ Μάρσαλ, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Δεκάλεπτα: 15-15, 33-32, 64-54, 79-74

ΠΑΟΚ: Μάρσαλ 26(7/8β., 5/14διπ., 3/4τρ.), Αποστολίδης, Δέδας 4, Ντόζιερ 4(6ρ.), Γκρέι 13(3/4β., 2/5διπ., 2/7τρ.), Παπαδόπουλος 21(5/10β., 8/12διπ., 10ρ.), Γιαννακίδης, Καλλές, Γκετσέφσκι 11(1/2β., 5/11διπ., 0/1τρ.).

Άρης: Μπράουν 7, Ταπούτος 19(6/8β., 5/10διπ., 1/5τρ.), Τάκερ 12, Χατζηβρέττας 5(1), Χαραλαμπίδης 7(2), Σκορδίλης, Μπορόβνιακ 5, Σλούκας 12(6/10β., 3/4διπ., 0/2τρ.), Τόμας 7.