Άρης-Περιστέρι 77-61

Με σπουδαία εμφάνισή στην τρίτη περίοδο του αγώνα, ο Άρης κέρδισε το Περιστέρι με 77-61 και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Ρήξη πρόσθιου χιαστού, που σημαίνει απουσία έξι μηνών, ο Βεργίνης.

Οι «κίτρινοι» με τη βοήθεια του κόσμου τους και  άμυνα για σεμινάριο στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο έκαναν σερί 18-0 και «καθάρισε» την υπόθεση. Κορυφαίοι των νικητών οι Χρήστος Ταπούτος, Πι Τζέι Τάκερ, Χατζηβρέττας, Μπορόβνιακ ενώ ο Κουμπούρας κάλυψε ιδανικά το κενό του Βεργίνη ο οποίος έπαθε ρήξη πρόσθιου χιαστού στο γόνατο.

Το Περιστέρι ήταν καλό για ένα ημίχρονο, αλλά στην 3η περίοδο έμεινε χωρίς καλάθι για έξι λεπτά και όλα τελείωσαν.Η εμφάνιση του Μάικ Κινγκ και του Κερτ Λούμπι ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι φιλοξενούμενοι.

Το παιχνίδι έγινε με τους παλιούς κανονισμούς αφού οι νέοι θα εφαρμοστούν απο 1/10 σύμφωνα με οδηγία της ΦΙΜΠΑ.

H εξέλιξη του αγώνα

Τα πρώτα λεπτά χαρακτηρίστηκαν από την αστοχία των δύο ομάδων και είναι αξιοσημείωτο ότι στο 3΄ το σκορ ήταν 0-3! Μετά το 0-5 ο Άρης «ξύπνησε», ο Ταπούτος άρχισε να σκοράρει από τα 6.25 (πέτυχε τρία τρίποντα στην πρώτη περίοδο) και οι γηπεδούχοι πήραν πέρασαν μπροστά.Με τους Μπορόβνιακ, Τάκερ να δίνουν λύσεις ο Άρης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 17-11.

Το Περιστέρι κατάφερε να μπλοκάρει τον Άρη στη δεύτερη περίοδο και με τον Παπανικολάου να σκοράρει (8 πόντοι στη δεύτερη περίοδο) πέρασε μπροστά με 25-27, κάνοντας επιμέρους σερί 8-16. Το ημίχρονο βρήκε τον Άρη να προηγείται με 33-32 με τον Κουμπούρα να πετυχαίνει 6 πόντους στα τελευταία λεπτά.

Με ξέσπασμα του Τάκερ, τον Ταπούτο τρομερά παθιασμένο και εξαιρετική άμυνα, ο Άρης ξέσπασε στην 3η περίοδο και προηγήθηκε 53-36 στο 26΄, με σερί 18-0! Το 30΄ βρήκε την ομάδα του Ντρούκερ να προηγείται με +20 63-43 και το δεκάλεπτο τελείωσε με 63-45.

Στην 4η περίοδο το Περιστέρι κατάφερε να μειώσει στο 67-54 με σερί του Κινγκ, όμως μέχρι εκεί. Ο Άρης διατήρησε τη διαφορά στα επίπεδα των 14-18 πόντων και δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στην πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 33-32, 63-45, 77-61

ΑΡΗΣ: Βεργίνης, Ντάνστον 4, Ταπούτος 18 (3τρ., 10ρ.), Τάκερ 18 (7ρ.), Τσαϊρέλης 2, Χατζηβρέττας 11, Χαραλαμπίδης 2, Κουμπούρας 8, Μπορόβνιακ 14 (6ρ.), Χρυσικόπουλος.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Β. Μάντζαρης 7, Κινγκ 15 (3), Παπανικολάου 11 (1), Λούμπι 11 (13ρ.), Σκοτ 7 (1), Μότσνικ 5, Πέτρουλας 5, Σένσλεϊ.

Σοκ με Βεργίνη

Σοκ στον Άρη, καθώς ο Δημήτρης Βεργίνης υπέστη τελικά ρήξη πρόσθιου χιαστού στο δεξί πόδι και θα μείνει εκτός αγωνιστικής δράσης για έξι μήνες.

Ο 23χρονος που αποκτήθηκε από τον Άρη εδώ και λίγες μέρες χτύπησε σε μία ανύποπτη φάση στον αγώνα Κυπέλλου με το Περιστέρι και πήγε υποβασταζόμενος στα αποδυτήρια του Αλεξάνδρειου.

Λίγο αργότερα ο παίκτης μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο όπου οι εξετάσεις αντί για κάκωση γονάτου όπως ήθελε η αρχική διάγνωση, έδειξε ρήξη χιαστού.