Αρειανάρα για Κύπελλο! Στον τελικό με νίκη-θρίλερ επί της ΑΕΚ (video)

Με 0.2’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα, ο Κάμινγκς σκόραρε και έδωσε τη μεγάλη νίκη-πρόκριση στην ομάδα του για τον τελικό του κυπέλλου

Τη μεγάλη νίκη-πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος μπάσκετ κατέκτησε ο Άρης κερδίζοντας με 77-76 την ΑΕΚ στο Nick Galis Hall.

Ο Αυτοκράτορας θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το 9ο κύπελλο της ιστορίας του περιμένοντας τον αντίπαλό του που θα προκύψει από το ζευγάρι Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός (Δευτέρα 19:00, ΣΕΦ). Μάλιστα θα βρεθεί για πρώτη φορά στον τελικό της διοργάνωσης μετά την σεζόν 2013-2014 όπου και γνώρισε την ήττα με 90-53 στον τελικό του Ηρακλείου από τον Παναθηναϊκό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτός θα είναι ο 42ος τελικός για τον θεσμό του κυπέλλου Ελλάδος μπάσκετ ενώ σύμφωνα με την ΕΟΚ ο τελικός θα διεξαχθεί στις 19 Φεβρουαρίου και σε έδρα που θα αποφασιστεί από τους αρμόδιους φορείς.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και με 13 πόντους χάρη στο τρίποντο του Γιάνκοβιτς στο 8΄που έκανε το 23-10.

Μάλιστα ο Άρης δεν έχασε σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου το προβάδισμά του αν και η ΑΕΚ κατάφερε να ψαλιδίσει την διαφορά μειώνοντας στους δύο (46-44) χάρη σε βολές του Ντίξον.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι και βρέθηκαν να προηγούνται στο 26΄με 50-58 μετά από τρίποντο του ΜακΓκραθ αλλά ο Αυτοκράτορας ανέβασε ξανά την απόδοσή του και δια χειρός Γιάνκοβιτς έκλεισε την περίοδο ισόπαλος με 61-61.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια αληθινή μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες που πήγαιναν πόντο πόντο ενώ μελανό σημείο της αναμέτρησης για την ΑΕΚ ήταν ο τραυματισμός του Σάκοτα στο 33΄ που υπέστη τράβηγμα στη μέση.

Με έμμεσο τρίποντο του Ούκιτς οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με τρεις στο 36΄(67-69).

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν ένα πραγματικό θρίλερ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Με 0,29΄να απομένουν για τη λήξη ο Κάμινγκς πέτυχε μεγάλο τρίποντο βάζοντας τον Άρη μπροστά με 75-74.

Ο Ούκιτς κατάφερε με μπάσιμο να δώσει προβάδισμα στην ΑΕΚ (75-76) αλλά με 0.8΄να απομένουν, ο Κάμινγκς ήταν αυτός που είχε τον τελευταίο λόγο καθώς με αριστερό μπάσιμο πέτυχε το χρυσό καλάθι για το τελικό 77-76 και μαζί έδωσε στην ομάδα του το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές του Δημήτρη Πρίφτη ήταν ο Γουίλ Κάμινγκς με 20 πόντους ενώ ακολούθησε ο Μάικλ Τζένκινς με 12.

Αντίθετα από τους ηττημένους του Γιούρι Ζντοβτς ξεχώρισε ο Μάικλ Ντίξον που σκόραρε 23 πόντους.