Νίκη-θρίλερ του Άρη στο Λαύριο με τρίποντη βόμβα Βασιλόπουλου (video)

Ο Άρης απέδειξε ότι είναι πολύ σκληρός για να πεθάνει πετυχαίνοντας μια μεγάλη ανατροπή, καθώς στην τρίτη περίοδο έχανε μέχρι και 16 πόντους.

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, με απίστευτη τρίποντη βόμβα του Παναγιώτη Βασιλόπουλου στο φινάλε, κατέκτησε ο Άρης κερδίζοντας το Λαύριο με 70-71.

Ο Άρης απέδειξε για ακόμα μία φορά ότι είναι πολύ σκληρός για να πεθάνει πετυχαίνοντας μια μεγάλη ανατροπή, καθώς στην τρίτη περίοδο είχε βρεθεί να χάνει μέχρι και με 16 πόντους.

Στην πρώτη περίοδο το Λαύριο με ηγέτη τον Κακλαμανάκη κατάφερε να πετύχει μία μίνι ανατροπή και να προηγείται με 24-19.

Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης  ισορρόπησε την κατάσταση (28-28, 13’) με μπροστάρηδες τους Κακλαμανάκης και Μέιερ, το Λαύριο  πήρε πάλι μία μικρη διαφορά (σκορ ημιχρόνου 40-33).

Στην τρίτη περίοδο το Λαύριο βρήκε πόντους από τα 6,75 και με επιμέρους σκορ 15-6 η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +16 (55-39, 24:30). Εκεί ο Άρης με πρωταγωνιστή τον Κουάμε Βον  έκανε ένα σερί 10-0 και μείωσε σε 55-49 στο τέλος της περιόδου.

Στην αρχή της τελευταίας περιόδου το Λαύριο ξέφυγε πάλι με 11 πόντους (61-50, 33’), ωστόσο με πρωταγωνιστή τον Αθηναίου ο Άρης ξαναγύρισε το ματς, πλησιάζοντας πλησίασε σε 68-66, 72 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Εκεί ο Βασιλόπουλος με την τρίποντη βόμβα του έδωσε τη μεγάλη νίκη στον Άρη.

Λαύριο: Βεργίνης 4, Κακλαμανάκης 13(8ρ), Μέιερ 9(1/6τρ), Γκρέι 7(1/7τρ, 5ρ), Μουρ 12(1τρ, 7ρ), Τζόνσον 7, Λέγκικας, Κουζέλογλου, Νίξον 11, Περράκης 4, Γουίγκινς 3

Άρης: Μούρτος 2, Αθηναίου 11, Βασιλόπουλος 8(2), Μπένσον 8(8ρ), Μπελ 6, Φλιώνης 6(1), Βον 16(2), Τσαϊρέλης 4(6ρ), Χρηστίδης, Πετγουέι 3(1), Γουίβερ 7(7ρ).